Часті питання
Ми зібрали для Вас велику кількість питань, які зустрічаються у нашій практиці, та вже відповіли на них. Сподіваємось, Ви зможете знайти відповіді на свої запитання. Якщо ми все таки з чимось прогадали, дуже чекаємо питання і від Вас! Ми любимо розмовляти та допомагати, в чому розуміємося найкраще!
Чи можу я встановити лічильник тепла у своїй квартирі?
Так! Але є нюанс. Відповідно до Закону України можливість встановлення приладу обліку тепла передбачено у квартирах лише з горизонтальною системою опалення. Будинки старої забудови (до 1998 р.) із вертикальною системою опалення не приймаються на баланс.
Як відрізнити горизонтальну систему опалення від вертикальної?
Підійдіть до своєї батареї та уважно її огляньте. Якщо біля кожної батареї є вертикальна труба, яка йде від підлоги до стелі, то у вашій квартирі вертикальна система опалення. У такій системі кожна батарея отримує тепло від сусіда згори чи знизу. Встановлення лічильника тепла з такою системою опалення практично неможливе. У горизонтальній системі такі труби не передбачені. Тут підведення тепла до кожної батареї здійснюється збоку або знизу, і вся система опалення квартири лежить у стяжці під підлогою. Будинки з горизонтальною системою опалення почали з'являтися в Україні після 1998 року, частіше з 2004 року, та пізніше.
Чи потрібно встановлювати лічильник тепла на кожну батарею?
Встановлювати лічильники на кожну батарею не потрібно. Ми маємо право встановлювати лічильники тепла на горизонтальну систему опалення, а така система має лише дві точки – вхід та вихід із квартири. Таким чином, можна врахувати витрати тепла на всю квартиру в цілому.
Чи можна встановити лічильник тепла на вертикальну систему опалення?
Законом України встановлення лічильника на вертикальну систему опалення не передбачено. Існують прилади та спеціальне обладнання, яке передбачає встановлення та облік тепла саме на вертикальну систему опалення. Але в Україні немає жодного будинку з такою системою, і на те є дві причини:● по-перше, відсутність сертифікатів таких приладів;● по-друге, вимоги законодавства, за яким встановлення теплолічильників на вертикальну систему опалення можлива за умови, що разом з вами такі ж лічильники мають встановити щонайменше 51% від усіх квартир у будинку. Як правило, у старих будинках живуть люди похилого віку, а також люди з різним рівнем доходу, тому зібрати такі кошти з мешканців практично неможливо.
Для встановлення будинкового лічильника потрібно змінити розведення у своїй квартирі згідно технології.
Як "прикручувати", щоб досягти максимальної економії?
• Встановіти лічильник тепла.• Встановіти терморегулятори на кожну батарею.• Дозволити їм виконувати свою роботу. Багато хто вважає, що "прикручувати" (заощаджувати) – робити менше проток теплоносія. Це твердження має право на життя, але загалом це помилка. Важливо розуміти, що ми платимо не за проток (не за кубометраж), а за енергію, за різницю температур рідини, що входить і виходить з теплоносія в момент обігріву квартири. Отже, щоб заощадити, необхідно звести на "ні" різницю температур. Це більш ефективний спосіб, ніж зменшити об'єм води, що проходить через систему. Зменшивши проток, ми тільки збільшимо різницю температур (чим повільніше і менше струмінь, тим більше рідина охолоджується), це призведе до збільшення суми платіжки. Висновок: у нас є два показники – це ΔT (дельта T – різниця температур) та м3. Нам потрібно привести один із цих показників до нуля. Найпростіше забезпечити нульове значення м3, тобто повністю перекрити теплообмінник (батарею), з чим на «УРА» справляються терморегулятори!
Якщо всі батареї закриті, лічильник рахує?
Як ми вже сказали вище, у попередньому питанні, найефективніший спосіб економії – це встановлення терморегуляторів на Ваші батареї. Набираючи необхідну температуру, встановлену Вами, терморегулятор закриває батарею. І коли батареї перекриваються, проток в квартирі стає нульовим, а так як проток нульовий, розрахунок енергії не ведеться, відповідно лічильник не рахує!
Як передавати показники?
Увага! Тут йтиметься лише про Київ та Київську область. В інших регіонах України можливі інші способи передачі показників!
У 21-му столітті найдієвіший та перевірений спосіб передачі показників – передача через особистий кабінет на сайті Київтеплоенерго (Євро-Реконструкції, Броваритепловодоенергія, Бучанського Теплокомунсервісу тощо).
Куди? • Сайт Київтеплоенерго, etc. • Особистий кабінет. • Передати показники лічильників. • Записуємо показання, які бачимо на екрані лічильника.
Як? • Підходимо до лічильника. • Одноразово натискаємо кнопку. • Спостерігаємо показання, які можуть обчислюватися в різних одиницях енергії. Це може бути: Гкал, Kwh, Mwh, MJ, GJ. Одиниці виміру залежать від виробника приладу. Для Вас, як для споживача, немає значення, в яких одиницях показує лічильник. У будь-якому випадку при реєстрації приладу на сайті Київтеплоенерго і т.п., в особистому кабінеті, або в акті опломбування вказуватимуться ті одиниці виміру, в яких рахує ваш лічильник. Відповідно, на сайті вже буде занесена одиниця виміру, а вам залишиться лише внести показники, записавши ВСІ цифри. Окремо зазначимо, що необхідно внести всі значення, які Ви побачите на приладі як до коми, так і після! У разі не передачі всіх цифр після коми, Київтеплоенерго просто округлить у велику сторону, а вам це може виллитися в копієчку (одна Гкал коштує 1654,41 грн.).
У яких одиницях виміру енергії рахує теплолічильник?
Одиниці виміру залежать від виробника приладу.
Одиниці виміру та їх перекладні коефіцієнти:
• Гкал (гігакалорії);
• Kwh (кіловатт-години) * 0.00086;
• Mwh (мегават-години) * 0.86;
• MJ (мегаджоулі) * 0.000239;
• GJ (гігаджоулі) * 0.239.
Для Вас, як для споживача, немає значення, в яких одиницях показує лічильник. В Україні прийнято рахувати в Гкал, але ця одиниця виміру досить об'ємна. У деяких країнах Європи вона використовується для обчислення енергії, яку витратив район або навіть місто, у зв'язку з чим там рахують у Kwh, Mwh і т.д.
Якщо ви купуєте дуже якісний лічильник Датського виробника (Multical Kamstrup), його показники побачите в GJ. При передачі показань також передаватимете їх у GJ, а вже Теплокомунсервіс, Київтеплоенерго та ін. перераховуватимуть гігаджоулі в гігакалорії за стійким (незмінним) коефіцієнтом (коефіцієнти вказані вище). Тобто Ви передаєте свідчення в гігаджоулях (GJ), а отримуєте платіжку в гігакалоріях (Гкал). Ствердно можемо сказати, що при виборі приладу немає сенсу гнатися за його одиницями виміру, оскільки вам не доведеться займатися їх переведенням.
Щоб не перейматися тим, що Вас можуть обдурити на етапі переводу, у проектній документації завжди вказуються перекладні коефіцієнти. Протягом усього життя встановленого лічильника можна дізнатися про ці нюанси, зателефонувавши менеджеру постачальника послуг та поставити запитання «А як мені порахувати Гкал чи гігаджоулі?». Вам завжди дадуть відповідь на це та на будь-які інші питання, і в нашій компанії в тому числі!
Після показників на лічильнику йдуть купа незрозумілих цифр. Що це і навіщо мені потрібні?
Тут також орієнтуватимемося на топовий датський прилад Kamstrup Multical 302.Показники, які ми можемо побачити там:● Натиснувши на кнопку, ми бачимо показання енергії;● Друге натискання: загальний одометр (скільки води пройшло через всю систему за період його використання;● Третій натиск: час лічильника в годинах. Це потрібно для того, якщо ми не знаємо, в якому році він був випущений, але можемо вручну порахувати, скільки років, місяців, днів працює цей лічильник;● Четвертий натиск: температура на вході;● П'яте натискання: температура на виході;● Шостий натиск: температурна дельта (різниця температур);● Сьоме натискання: моментальна витрата в кіловатах (потужність);● Восьме натискання: моментальна протока (літри/година, м3/година).
Все це – технічна інформація, яка використовується приладом для розрахунку кінцевого значення, яке Ви передаєте постачальнику послуг. Але всі ці показники для Вас зовсім не потрібні, якщо Ви не хочете стежити за температурою на подачі і т.д.